Pakrac 1991. tamo gdje je sve počelo – dvodnevna tura
Ova je tura stvarna priča o stoljetnoj muci i previranjima, košmaru sakrivenih osjećaja i izgubljenim prijateljstvima, ranama, ljudima od krvi i mesa, prekrasnim idealima i prolivenim mladim životima. To je priča o Domovinskom ratu na njegovom samom izvoru. U Pakracu – gradu u kojem sve počelo. Proživite izvorne ratne događaje zapadne Slavonije koje će vas rastužiti, ali i osnažiti. Kroz spoj autentičnih ratnih priča i junačkih događaja od kojih će te ostati bez daha, upoznajte i prekrasne prirodno-povijesne atrakcije ovog hrabrog kraja kao što su Ergela Lipik i Toplice Lipik u kojima će te se opustiti u blagodatima termalne vode. Sigurni smo da nećete ostati ravnodušni pri posjetu Muzeju vojne i ratne povijesti s njegovim vlasnikom i bogatom privatnom kolekcijom. Pogled s Vidikovca crkve sv. Franje Asiškog u Lipiku uz vremeplov razglednica na 7 katova zasigurno će upotpuniti vaš doživljaj.
Ovaj dvodnevni program uključuje:
U Pakracu se 2. ožujka 1991. dogodio prvi oružani sukob između legitimne hrvatske vlasti te pobunjenih Srba i JNA i mnogi povjesničari smatraju kako je upravo ovim događajem započeo Domovinski rat u Hrvatskoj. (…) Nakon Vukovara, Pakrac je grad koji je najviše stradao u Domovinskom ratu i štete su bile ogromne kao rezultat stalnih i nebrojenih granatiranja grada. Ovdje nije bila pošteđena nijedna kuća ni zgrada pa čak ni Bolnica. Izvor: Benković, Stjepan, Križan, Branko. Udžbenik zavičajne povijesti pakračkog kraja : Pakrački kraj u Domovinskom ratu (sv. 6). Pakrac, 2016.
Na autentičnoj lokaciji, doživjet će te priču o herojskoj borbi hrvatskih vitezova na kućnom broju 55 prema kojem je snimljen istoimeni film.
Zakoračite u povijesni vremeplov i saznajte sve o hrabrosti mladih ljudi koji su stali u obranu svog grada Lipika, Fenixa koji se velikim koracima vraća na kartu kontinentalnog turizma! U samom središtu grada nalazi se crkva sv. Franje Asiškog, zaštitnika Lipika, a u neposrednoj blizini crkve župni dvor i samostan Milosrdnih sestara sv. Križa. U sklopu crkve sv. Franje Asiškog obilazimo posebnu znamenitost, crkveni toranj s 9 katova i stepeništem koji vode do zvonika. Na sedam katova postavljena je i instalirana multimedijska oprema na kojoj se prikazuje povijesni razvoj Grada Lipika putem digitaliziranih starih razglednica koje predstavljaju poglavlja povijesti s fokusom na stradavanje tijekom Domovinskog rata te njegovu obnovu koja svoj vrhunac dobiva na završna 2 kata – vidikovcu s kojeg se pruža prekrasan pogled na Lipik sa sve 4 strane svijeta. U sklopu crkve nalazi se grobnica preč. Tome Sruka koji je zabilježio kronološki određena događanja tijekom Domovinskog rata u Lipiku i kojeg se sjećaju brojne generacije. Pored crkve nalazi se 14 postaja križnog puta izlivenih u bakru. Crkva je mirno utočište kako za građane tako i za posjetitelje Lipika.
Ergelu u Lipiku osnovao je 1843. godine grof Izidor pl. Janković izgradivši štale za konje. Od tog trena počinje priča koja povezuje konje i Lipik. Status državne ergele dobiva 1938. godine kada se Kraljevska državna ergela Stančić seli u Lipik. Početkom Domovinskoga rata i agresije na Hrvatsku ergela je sustavno uništavana, staja je spaljena, a dio konja je poubijan. Ostatak konja je u studenom 1991. godine otuđen te preko Bosne i Hercegovine prevezen u Republiku Srbiju. Nakon mnogobrojnih pregovora 13. listopada 2007. godine, konji koji su preživjeli ovo stradanje napokon se vraćaju u matične staje u Lipiku.
Ponuda na bazi 6 osoba uključuje:
Ponuda ne uključuje:
Dodatne opcije
Izvor fotografija:
Cijena ponude se odnosi na minimalno 6 osoba. U slučaju manje sudionika, polazak je moguć uz nadoplatu.